Ugrás a tartalomhoz

The Wayfaring Stranger

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
The Wayfaring Stranger
gospel

Zeneszerzőamerikai népdal

A Wayfaring Stranger (ismert Poor Wayfaring Stranger, I Am a Poor Wayfaring Stranger, Wayfaring Pilgrim címmel is) egy amerikai gospel. A dal legkorábbi ismert változata 1858-ból származik.

Egy panaszos lélekről szól, aki az életen átvezető úton halad. A legtöbb népdalhoz hasonlóan a dalszövegeknek sok változata létezik, és számos változatát publikálták az idők során népszerű énekesek. David Warren Steel és Richard H. Hulan „The Makers of the Sacred Harp” című könyve szerint a dalszöveg 1858-ban jelentek meg Joseph Bever „Christian Songster” című művében, amely népszerű himnuszokat és spirituális dalokat tartalmazott.

A dallamot Johann Georg Ebeling[1] jegyezte le.

Az amerikai polgárháború alatt és még néhány éven keresztül a dalszöveg „Libby Prison Hymn” néven volt ismert, ugyanis a szöveget egy haldokló uniós katona írta le.

A Western Writers of America(wd) ezt a dalt minden idők 100 legjobb dala közé sorolja.

Híres felvételek

[szerkesztés]

A dalt sokan előadták és előadják:

Szegény, idegen vándor vagyok,
átutazóban a bánatvilágban.
Nincs betegség, se csapda, se veszély
abban a fényes világban, ahova tartok.

Oda tartok, hogy apámat lássam,
oda tartok, ahol nincs több bolyongás,
csak átkelek a Jordánon,
és átérek otthonom földjére.

Tudom, sötét felhők fognak körülvenni,
tudom, az utam kemény és meredek lesz,
míg a gyönyörűséges mezők előttem fekszenek,
ahol Isten megváltottjai virrasztanak.

Oda tartok, azért, hogy anyámat lássam,
azt mondta, találkozunk mikor odaérek,
csak átkelek a Jordánon,
és átérek otthonom földjére.

...

  • Dohnányi Ernő (aki 1949-től 1960-ban bekövetkezett haláláig az Egyesült Államokban élt), „Amerikai rapszódiája” is felidézi a dallamot.
  • „I Am a Poor Wayfaring Stranger” szerepel dal a 2019-es, 1917-es első világháborús filmmdrámában. Jos Slovick [4] brit színész, énekes adta elő. 2020-ban több mint 2500 aláírást gyűjtöttek össze, hogy adják ki Slovick előadásának teljes stúdióverzióját. A stúdióverzió 2020 márciusában jelent meg.[2]

Díjak

[szerkesztés]
  • Top 100 Western songs of all time

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Német zeneszerző (1637 – 1676)
  2. 2020 februárjában a Change.org petíciója több mint 2500 aláírást gyűjtött össze, hogy a filmproducereket, a Universal Pictures-t és a DreamWorks Pictures-t arra ösztönözzék, hogy adják ki Slovick előadásának teljes stúdióverzióját. A stúdióverzió 2020 márciusában jelent meg.

Források

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a The Wayfaring Stranger című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.